Past AFCA Assistant Coach of the Year Winners

2015
FBS: Don Brown, Boston College
FCS: Mark Ferrante, Villanova
Div. II: Ben Martin, Colorado Mesa
Div. III: Jim Ryan, Washington (Mo.)
NAIA: Mike Gutelius, Lindey Wilson

2014
FBS: Gary Campbell, Oregon
FCS: Robert Wimberly, Liberty
Div. II: Joel Williams, Delta St.
Div. III: John Davis, Gallaudet
NAIA: Alan Dykens, Graceland

2013

FBS: Chad Morris, Clemson
FCS: John Banaszak, Robert Morris
Div. II: Denares Waites, Carson-Newman
Div. III: Michael Schmidt, Dubuque
NAIA: Jim Hogan, Carroll (Mont.)

2012
FBS: Kirby Smart, Alabama
FCS: John Revere, Eastern Kentucky
Div. II: A.J. Blazek, Winona State
Div. III: Joe Early, Middlebury
NAIA: Greg Horner, Valley City State

2011
FBS: Norm Parker, Iowa
FCS: Jason McEndoo, Montana State
Div. II: Hank McClung, Central Missouri
Div. III: Greg Peterson, Bethel (Minn.)
NAIA: Craig Mullins, Georgetown (Ky.)

2010
FBS: Luke Fickell, Ohio State
FCS: Rick Fox, Drake
Div. II: Joe Lorig, Central Washington
Div. III: Chris Rusiewicz, Ursinus
NAIA: Doug Schleeman, Montana Tech

2009
FBS: Mike MacIntyre, Duke
FCS: Mark Speir, Appalachian State
Div. II: David Needs, Carson-Newman
Div. III: Jeff Thomas, Redlands
NAIA: Josh Gehring, Morningside

2008
FBS: Mac McWhorter, Texas
FCS: John Loose, Lafayette
Div. II: Matt Entz, Winona State
Div. III: Dick Bowzer, Central (Iowa)
NAIA: Dennis Murphy, Benedictine (Kan.)

2007
FBS: Calvin Magee, West Virginia
FCS: Tom Matukewicz, Southern Illinois
Div. II: Scott Bostwick, Northwest Missouri State
Div. III: Neal Neathery, Wabash
NAIA: Ryan Nourse, Morningside

2006
FBS: John Chavis, Tennessee
FCS: Sam Eddy, Youngstown State
Div. II: Mike Terwilliger, East Stroudsburg
Div. III: Jeff Wojtowicz, Mount Union
NAIA: Colby Hensley, Kansas Wesleyan

2005
Div. I-A: Michael Haywood, Notre Dame
Div. I-AA: Galen Scott, Illinois State
Div. II: Cary Fowler, Midwestern State
Div. III: Dan Garrett, Kean
NAIA: Allen Friesen, Dana

2004
Div. I-A: Brian White, Wisconsin
Div. I-AA: Tony Pierce, Alabama State
Div. II: Brian Hughes, C.W. Post (N.Y.)
Div. III: Keith Emery, Johns Hopkins
NAIA: Nick Howlett, Carroll (Mont.)

2003
Div. I-A: Chuck Petersen, Air Force
Div. I-AA: Donovan Rose, Hampton
Div. II: Mike Turner, Carson-Newman
Div. III: Pedro Arruza, Washington (Mo.)
NAIA: Mike Gardner, Tabor

2002
Div. I-A: Ron Aiken, Iowa
Div. I-AA: Roy Wittke, Eastern Illinois
Div. II: Tony Ierulli, Shippensburg
Div. III: Brian Ward, Wabash
NAIA: Charles Gartenmayer, Benedictine (Kan.)

2001
Div. I-A: Fred Jackson, Michigan
Div. I-AA: Tom Gilmore, Lehigh
Div II: Bart Tatum, Northwest Missouri State
Div. III: Chris Meidt, St. Olaf
NAIA: Roger VanDeZande, Southern Oregon

2000
Div. I-A: John Gutekunst, South Carolina
Div. I-AA: John Shannon, Jackson State
Div II: Kyle Schweigert, North Dakota
Div. III: Don DeWaard, Central (Iowa)
NAIA: Bill O’Boyle, Hastings (Neb.)

1999
Div. I-AA: David Bailiff, Southwest Texas St.
Div II: Mike Moroski, California-Davis
Div. III: Don Montgomery, Mount Union
NAIA: Haywood Riner, Campbellsville

1998
Div. I-A: Richard Bell, Air Force Academy
Div. I-AA: John Wright, Hampton
Div II: Wesley McGriff, Kentucky St.
Div. III: Mike Plinske, Bethel College (Minn.)
NAIA: Eric Graves, Campbellsville

1997
Div. I-A: Alan Gooch, Central Florida
Div. I-AA: Alonzo Lee, Hampton
Div II: Richard Cundiff, Texas A&M-Kingsville
Div. III: Roland Christensen, Wisconsin-La Crosse
NAIA: Samuel Wickliffe, Campbellsville

For more click here!

I forgot my username or password!